Излезе „Арт“ на Ясмина Реза в Сатиричния театър. Пропуснах премиерата. Беше преди три сезона. И както често става в подобни случаи, започнах все да отлагам кога да го гледам. И така… чак досега. Отлагах и по две съвсем конкретни причини. Боях се да не си разваля вкуса от невероятното представление на Пламен Марков в Малък градски театър „Зад Канала“ с Атанас Атанасов, Иван Петрушинов и Владимир Пенев, което се играе вече 15 сезона. Освен това съм много резервирана към мечките в театъра, защото някои от тях правят доста долнопробни и комерсиални боклуци. Затова не бях сигурна, че именно този екип, Владимир Карамазов, Захари Бахаров, Юлиан Вергов, като изключвам режисьора Антон Угринов и донякъде сценографа Никола Тороманов и композитора Калин Николов, може да ми даде нещо ново, интересно, находчиво. И съжалявам за пропуснатото време.
„Арт“ е първата рожба на продуцентската къща на тримата приятели актьори. Избират пиесата на Ясмина Реза, защото в нея става дума също за трима приятели отпреди 15 години, каквито са и те. Опасно начинание е за един актьор да играе себе си. Така че незнам дали приятелството им е помогнало, но таланта и професионализма – със сигурност. Както и режисьорът Антон Угринов. Той се „крие“ зад актьорите, но присъствието му се усеща стабилно, уверено и категорично, съумял е да ги увлече в стихията си и да извлече най-доброто от всеки от тях. Личи си, че освен решение, им е дал и свобода.
Дългогодишна дружба е поставена на кантар. Ябълката на раздора е картина, която си е купил дерматологът Серж (Захари Бахаров) за ужасно много, за неприлично много пари. На пръв поглед – нищо чак толкова лошо. Но платното на прочут художник е изцяло бяло. Такъв е и декорът на Никола Тороманов. Върху черното на естественото „облекло“ на сцената всичко е бяло – мебелите, стената… Сценографът майсторски играе с нюансите на белия цвят. Подчертава абсурдността и комичността на прескъпата картина. Но абсурдна и комична ли е само пиесата? Категорично не. Покупката е само поводът на „бял“ свят да излязат стаените дълбоко противоречия между тримата приятели. Прямият, директен и малко суховат Марк (Юлиан Вергов) нарича творбата „лайно“ и е непримирим в оценката си. Докато Иван (Владимир Карамазов), по-обикновен, малко наивен, дори привидно глуповат, не преуспял в живота, въпреки че е шокиран от видяното, се опитва да разбере приятеля си и да приеме факта, че щом тази картина му доставя удоволствие, вида й и парите нямат чак такова голямо значение. Владимир Карамазов буквално извайва образа на добряка, толерантния, сговорчив Иван. Обръща голямо внимание на детайлите в поведението си, присъствието му е ярко и впечатляващо. Монологът на героя за сватбените му вълнения и проблеми е изключително забавен, смешен и искрен.
Звучи музиката на Калин Николов, жива, модерна, жизнена, активна. А приятелите стоят пред картината и покрай това безкрайно гледане и обсъждане се разкриват много неща, за тях, за отношенията им, наяве изскачат сериозни различия, всякакви негативни натрупвания. Марк и Серж като че ли не могат да се примирят с другостта си и с повод и без повод се дърлят помежду си. Иван се опитва да балансира, докато и двамата се нахвърлят върху него, нещастния, неуспелия, безперспективния. И изведнъж престава да бъде смешно. Стига се дори и до омраза и като че ли до край на приятелството. Все пак всички правят компромиси и то остава. Но никога вече няма да е същото. А може би то никога не е било…
На тримата приятели актьори обаче им се е получило представлението.
Даниела Стрелкова-Дянкова
април 2016 г.
София